فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت 4K Upscaler چیست؟

فناوری 4K UPSCALER

مقدمه فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت 4K Upscaler

بر روی هر تلویزیون تعدادی فناوری قرار دارد که به بهتر شدن تصویر خروجی کمک خواهند کرد تا کاربر بتواند تصاویر دریافتی را با کیفیت بالا ببیند. تلویزیون های امروزی دارای انواعی از کیفیت ها هستند که در اکثر آنها این قابلیت بسیار ویژه که با نام فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت 4K Upscaler معرفی شده است، وجود دارد. قبل از توضیح مفصل این فناوری بیاید یک بار دیگر انواع کیفیت ها را با هم مرور نماییم.

مقدمه فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت 4K Upscaler

انواع کیفیت های موجود در تلویزیون ها!

از همان سال های اولیه تولید تلویزیون ها که با حالت سیاه و سفید روانه بازار ها شده بودند، همه شرکت های بزرگ اقدام به تولید کیفیت های بهتری نمودند تا اینکه به عصر جدیدی از تلویزیون های رنگی دست پیدا کردند. در این سال ها کیفیت هایی نظیر SD، HD، FULL HD و 4K در همه نوع تلویزیون هایی یافت خواهند شد که جدیدترین آنها نیز امورزه به 8K دست پیدا کرده اند.

کیفیت SD دارای رزولوشن 720*480  بوده که به آن کیفیت عادی نیز گفته می شود.

کیفیت HD دارای رزولوشن 1280*720 است که در مانیتور ها دارای طرفداران زیادی است.

کیفیت FULL HD دارای رزولوشن بسیار بهتری از HD است که در مقدار 1920*1080  خلاصه شده است.

اما مهمترین و پر طرفدارترین کیفیت این روزها، رزولوشن 2160*3840 که با علامت اختصار 4K به نمایش گذاشته خواهد شد.

کیفیت 8K نیز دارای چهار برابر رزولوشن 4K و شانزده برابر رزولوشن FULL HD یعنی 7680*4320 است.

برای توضیح کامل فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت یعنی 4K UPSCALER به تعریف این نوع کیفیت ها نیز نیاز بود و باید می دانستیم که هر یک از این کیفیت ها دارای چه رزولوشنی هستند. اکنون می خواهیم توضیح مختصری از تعریف این فناوری داشته باشیم.

انواع کیفیت های موجود در تلویزیون ها!

تعریف فناوری ارتقا دهنده سطح کوالتی (4K UPSCALER) چیست؟

از همان اوایل تولید این کیفیت فوق العاده مشکل بسیار بزرگی را به دوش می کشید وآن نبودن محتوای کافی برای آن است. در سال 2012 که برای اولین بار این کیفیت بر روی صحنه رفت استقبال زیادی از آن چراکه در سینما از آن استفاه شده بود اما بعد ها که بیشتر بر روی محصولات صوتی وتصویری قرار گرفت، نکته نبود محتوا به شدت بر سر زبان ها افتاد. به همین دلیل بود که فکر وجود فناوری بسیار عالی و هیجان انگیز به سر کارشناسان خطور کرد. فناوری 4K UPSCALER همان فناوری مد نظر کارشناسان بود که توانست طرفداران بیشتری را به سمت این کیفیت بکشاند. اما این فناوری چیست و چگونه فعالیت خود را به انجام می رساند؟

فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت یا همان 4K UPSCALER یعنی توانایی های که به یک محصول تصویری یا تلویزیون بخشیده شده است تا یک کیفیت را از سطحی پایین تر به سطحی بالاتر یعنی 4K  برساند. اما سوال اصلی این است که آیا واقعا سطح کیفیت های پایین تر به سطح واقعی 4K خواهد رسید؟ باید گفت که نه! چراکه این کیفیت فقط به وسیله تعیین گوشه های واقعی و گنجاندن آنها در کیفیتی بهت، می تواند کیفیت و رزولشون تصویر را ارتقا دهد نه اینکه مستقیما آن را به کوالتی برتر 4K تبدیل نماید.

تعریف فناوری ارتقا دهنده سطح کوالتی (4K UPSCALER) چیست؟

فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت یا 4K Upscaler

تعریف اصلی این فناوری را با هم مرور کردیم و اما الآن سوال اصلی این است که این فناوری چگونه می تواند این عملیات سنگین را ایجاد نماید؟ برای شروع باید گفت که تلویزیون هایی که این فناوری را در خود گنجاند اند، بیشتر از 8 میلیون پیکسل را در خود جای داده و با آنها بهترین کوالتی و کیفیت را به ارمغان می آورند. این تعداد پیکسل بسیار بالا باعث می شود که تصاویر یکه با رزولوشن full hd یا کیفیت های پایین تر ذخیره شده اند وبر روی این نوع تلویزیون ها اجرا می شوند، با رنگ دقیق تر و کیفیت بهینه تری به نمایش گذاشته شوند. در واقع به دلیل تعداد پیکسل بیشتر در تلویزیون های با توانایی ارتقا دهنده کیفیت تصاویر 4k upscaler نسبت به دیگر تلویزیون ها، کوالتی تصاویر ورودی با کیفیت های پایین تر، با رنگ و بافت دقیق تری به نمایش گذاشته خواهد شد. یکی دیگراز پروسه هایی که بر روی این تصاویر صورت خواهد گرفت، این است که این فناوری با کمک قطعه ای که در اختیار دارد می تواند گوشه ای مهم موجود در تصاویر را شناسایی کند و از آنها برای بازگشت کیفیت تصاویر استفاده نماید. پس شما تصویری یکنواخت با حاشیه های رنگین و دقیق را در اختیار خواهید داشت. اما مهمترین مسئله در مورد این فناوری این است که به وسیله آن فقط می توانید تصاویر هر کیفیت مانند full hd و hd را با کیفیتی بهتر و رنگی های دقیق تر ببینید نه اینکه انتظار داشته باشید که هر هر تصویری که با نوع کیفیت ها به داخل تلویزیون انتقال پدا کرد به صورت کوالتی برتر 4k به نمایش گذاشته شود.

فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت یا 4K Upscaler

چه نوع کیفیت هایی را می توان در تلویزیون های با قابلیت ارتقا دهنده سطح کیفیت مشاهده کرد؟

اول باید گفت که تعداد کیفیت هایی را که این فناوری می تواند ارتقا دهد از چند مورد بیشتر نیستند چراکه ساختار آن به گونه ای است که فقط می تواند کیفیت های بسیار نزدیک به خود را ارتقا ببخشد. در بسیاری از تلویزیون این امکان وجودد ارد تا بتوانند کیفیت هایی از جمله SD ، HD و FULL HD را ارتقا دهند اما بعضی از تلویزیون ها هستند که این قابلیت برای آنها برنامه ریزی نشده است . فقط کیفیت های HD و FULL HD را ارتقا خواهند بخشید و دیگر کیفیت ها را با حالتی بسیار آماتوری و مصنوعی به نمایش می گذارند. برای رفع این موضوع نیز بعضی از تلویزیون ها برای دقت بیشتر و همچنین ایجاد حسی بهتر، توانسته اند تا فناوری هایی از جمله ایجاد عمق بیشتر و نویز گیر ها را در خود بگنجانند تا لذت دیداری را برای کاربران خود به ارمغان بیاورند.

چه نوع کیفیت هایی را می توان در تلویزیون های با قابلیت ارتقا دهنده سطح کیفیت مشاهده کرد؟

آیا به وسیله فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت 4K Upscaler می توان کیفیت FULL HD را به 4K نزدیک کرد؟

یکی از قدرت های اصلی این فناوری، ارتقا کیفیت فول اچ دی به نزدیک سطح کوالتی 4k است. چراکه تعداد پیکسل های موجود در تلویزیون هایی که کیفیت full hd دارند بسیار نزدیک به این کیفیت هستند. به همین دلیل است که تصاویر فول اچ دی در تلویزیون هایی که فناوری 4K UPSCALER را در خود گنجانده اند به صورت درخشان تر و دقیق تری به وجود خواهند آمد. پس اگر کیفیت صبط ویدئو به صورت FULL HD باشد، امکان به وجود امدن تصویری بسیار رنگین و هیجان انگیز بسیار زیاد است.

چرا برای ارتقا کیفیت باید 4K UPSCALER وجود داشته باشد؟

در تلویزیون هایی که سایز بزرگتری دارند و همچنین فناوری ارتقا دهنده سطح کیفیت وجود ندارد، همه نوع کیفیت ها با همان حالت و شکستگی خود به مبدان خواهئد رفت و هیچ ارتقایی را حس نخواهند کرد. به همین دلیل تصویر به نمایش گذاشته شده رزولوشنی پایین با بافت های نازک و بدون عمق را به خود خواهد گرفت. برای جلوگیری از این اتفاق شما کاربران گرامی باید برای خرید تلویزیون خود هزینه بیشتری را صرف کرده و یک محصول پیشرفته تری را دریافت نمایید. لازم به ذکر است که برعکس این اتفاق در تلویزیون ها بسیار ناسازگار است. بدین معنی که اگر یک تصویر با کیفیت برتر یعنی FULL HD بر روی یک تلویزیون با کئالتی فوق العاده یعنی 4K نمایش داده شود و آن تلویزیون از این قابلیت بسیار حیرت آور استفاده نکند ب علت تعداد پیکسل بیشتر در تلویزیون، بخشی از تلویزیون کار نخواهد کرد و تصویر شکسته خواهد شد.

سخن آخر

هکمانطور که در سطرهای بالا به آن اشاره شد، فناوری 4K UPSCALER به این معنی است که هر محصولی که این قابلیت را در اختیار داشته باشد، می تواند تمامی کیفیت های پایین تر به خصوص HD و FULL HD را ارتقا داده تا رزولوشنی و افتی نزدیک به 4K به خود به خود بگیرند. برای استفاده از این فناوری هیجان انگیز باید تلویزیون هایی را در اخیتار داشته باشید که به طور میانگین دارای هشت میلیون پیکسل در هر اینچ هستند و می توانند هر نوع رزولوشنی را بدون کم و کاستی بر روی صفحه نمایش خود به نمایش بگذارند. در سایت فروشنده همه تلویزیون هایی که از این فناوری پشتیبانی می کنند وجود دارند تا بینندگان این مقاله و همچنین طرفداران سایت فروشنده بتوانند به راحتی هرچه تمام تر این محصولات را خریداری نمایند.

منبع: www.samsung.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.